Five Earn All-Region Honors at NCAA Northeast Regional

Chris Sullivan
Chris Sullivan

BRISTOL, R.I. -- Coast Guard, ranked 14th nationally, had five wrestlers earn All-Northeast region honors with a top six finish, but none of them qualified for the NCAA Division III Championships as the Bears tied for 7th at the NCAA Division III Northeast Regional to close out the season.

The top three in each weight class earn a berth at the NCAA Championships, and junior Chris Sullivan came the closest, but lost 15-4 to Ty Herzog from Roger Williams in the third place match at 157 pounds.

Zach Joseph from Springfield beat Sullivan 11-3 to start the day before Sullivan earned a 9-0 major decision over CJ Luth from Southern Maine to earn a spot in the third place match.

A pair of Bears placed fifth as senior Mike Palomba (174 pounds) placed fifth earning a forfeit win in the fifth place match while sophomore Nick Remke (165 pounds) finished fifth as he won the fifth place match win a pin of Evan Wallace from Oneonta in just 2:06.

Palomba dropped a narrow 9-7 decision to eventual champion Jaison White from Ithaca in the semifinals before another close 3-2 loss to Colin Barber from Cortland dropped him into the fifth place match.

Remke dropped an 11-1 major decision to Nick Velez from Ithaca in the semifinals before falling to Zach Zupan from Cortland 16-3 to drop to the fifth place match.

Two others placed sixth as senior Matt McAllister lost a 9-0 major decision in the fifth place match at 141 pounds to Richard Dennsion from Oneonta and senior Phil Azzari also placed sixth as he dropped a 5-3 decision in the fifth place match at 197 pounds losing to Nick Bellanza from Cortland.

McAllister beat Pat Ferzoco of Springfield 6-3 to begin the day before dropping a 6-4 decision to Nick Wahba from Ithaca to drop into the fifth place match.

Azzari won a 5-3 decision over Chris Francis from Roger Williams to begin the day before being pinned by Hunter Ayen from Springfield in 6:54 to drop to the fifth place match.



125 Results
1st Place - Bobby Jordan of Johnson & Wales University
2nd Place - James Kaishian of Ithaca College
3rd Place - Joey Aumann of Plymouth State University
4th Place - Peter Del Gallo of University Of Southern Maine
5th Place - Tyreek Staton of Castleton University
6th Place - Nick Barbaria of Roger Williams University
1st Place Match
Bobby Jordan (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 39-5, Jr. over James Kaishian (Ithaca College) 3-1, Sr. (Dec 9-4).
3rd Place Match
Joey Aumann (Plymouth State University) 26-7, So. over Peter Del Gallo (University Of Southern Maine) 32-3, Fr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Tyreek Staton (Castleton University) 29-8, Fr. over Nick Barbaria (Roger Williams University) 22-9, Jr. (Dec 8-5).

133 Results
1st Place - Jay Albis of Johnson & Wales University
2nd Place - Maverick Passaro of State University Of New York At Cortland
3rd Place - Austin Sisco of State University of New York at Oneonta
4th Place - Jason Jacobi of Roger Williams University
5th Place - Stephen Jendritz of Worcester Polytechnic Institu
6th Place - Ian Tolotti of Springfield College
1st Place Match
Jay Albis (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 40-3, So. over Maverick Passaro (State University Of New York At Cortland) 4-1, RS Jr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Austin Sisco (State University of New York at Oneonta) 32-7, Jr. over Jason Jacobi (Roger Williams University) 21-14, Fr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Stephen Jendritz (Worcester Polytechnic Institu) 29-12, Jr. over Ian Tolotti (Springfield College) 26-12, Fr. (MD 14-4).

141 Results
1st Place - Joseph Ferinde of Johnson & Wales University
2nd Place - Zak Hale of Castleton University
3rd Place - Brendon Seyfried of Williams College
4th Place - Nick Wahba of Ithaca College
5th Place - Richard Dennison of State University of New York at Oneonta
6th Place - Matthew McAllister of U.s. Coast Guard Academy
1st Place Match
Joseph Ferinde (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 32-8, So. over Zak Hale (Castleton University) 35-4, RS Sr. (SV-1 10-4).
3rd Place Match
Brendon Seyfried (Williams College) 16-7, . over Nick Wahba (Ithaca College) 4-2, Sr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Richard Dennison (State University of New York at Oneonta) 17-10, Sr. over Matthew McAllister (U.s. Coast Guard Academy) 26-13, Sr. (MD 9-0).

149 Results
1st Place - Sam Schneider of Ithaca College
2nd Place - Dan Del Gallo of University Of Southern Maine
3rd Place - Carter Armendarez of Wesleyan University (Connecticut)
4th Place - Tyler Marsh of Worcester Polytechnic Institu
5th Place - Tyler Gazaway of Roger Williams University
6th Place - Thomas Grippi of Johnson & Wales University (Rhode Island)
1st Place Match
Sam Schneider (Ithaca College) 4-0, Fr. over Dan Del Gallo (University Of Southern Maine) 41-1, Sr. (Fall 0:31).
3rd Place Match
Carter Armendarez (Wesleyan University (Connecticut)) 18-8, Jr. over Tyler Marsh (Worcester Polytechnic Institu) 22-10, Fr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Tyler Gazaway (Roger Williams University) 28-11, Fr. over Thomas Grippi (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 22-12, So. (MD 12-4).

157 Results
1st Place - Robert Dierna of State University Of New York At Cortland
2nd Place - Zach Joseph of Springfield College
3rd Place - Ty Herzog of Roger Williams University
4th Place - Christopher Sullivan of U.s. Coast Guard Academy
5th Place - CJ Luth of University Of Southern Maine
6th Place - Danny McBrinn of Johnson & Wales University (Rhode Island)
1st Place Match
Robert Dierna (State University Of New York At Cortland) 17-0, RS Sr. over Zach Joseph (Springfield College) 27-2, Sr. (TF-1.5 5:07 (17-2)).
3rd Place Match
Ty Herzog (Roger Williams University) 31-11, Sr. over Christopher Sullivan (U.s. Coast Guard Academy) 28-6, Jr. (MD 15-4).
5th Place Match
CJ Luth (University Of Southern Maine) 34-8, Sr. over Danny McBrinn (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 31-14, RS Jr. (Fall 1:07).

165 Results
1st Place - Stephen Jarrell of Johnson & Wales University
2nd Place - Nick Velez of Ithaca College
3rd Place - Zach Zupan of State University Of New York At Cortland
4th Place - Alec Golner of Roger Williams University
5th Place - Nick Remke of U.s. Coast Guard Academy
6th Place - Evan Wallace of State University of New York at Oneonta
1st Place Match
Stephen Jarrell (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 41-2, Sr. over Nick Velez (Ithaca College) 3-1, Jr. (Dec 7-4).
3rd Place Match
Zach Zupan (State University Of New York At Cortland) 5-1, RS So. over Alec Golner (Roger Williams University) 23-7, Sr. (Dec 4-3).
5th Place Match
Nick Remke (U.s. Coast Guard Academy) 28-8, So. over Evan Wallace (State University of New York at Oneonta) 23-13, Sr. (Fall 2:06).

174 Results
1st Place - Jaison White of Ithaca College
2nd Place - Michael LaBell of Johnson & Wales University (Rhode Island)
3rd Place - Colin Barber of State University Of New York At Cortland
4th Place - Geovanni Medina of Springfield College
5th Place - Michael Palomba of U.s. Coast Guard Academy
6th Place - Dominic Pirraglia of Wesleyan University (Connecticut)
1st Place Match
Jaison White (Ithaca College) 4-0, Jr. over Michael LaBell (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 24-5, Sr. (Dec 6-3).
3rd Place Match
Colin Barber (State University Of New York At Cortland) 5-1, Sr. over Geovanni Medina (Springfield College) 27-8, Sr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Michael Palomba (U.s. Coast Guard Academy) 12-12, Sr. over Dominic Pirraglia (Wesleyan University (Connecticut)) 21-16, Jr. (For.).

184 Results
1st Place - Christopher Chorzepa of Williams College
2nd Place - Michael Gallagher of Rhode Island College
3rd Place - Deuly Espinal of State University Of New York At Cortland
4th Place - Jake Ashcraft of Ithaca College
5th Place - Michael DiNardo of Johnson & Wales University (Rhode Island)
6th Place - Dan Wensley of Worcester Polytechnic Institu
1st Place Match
Christopher Chorzepa (Williams College) 25-1, Sr. over Michael Gallagher (Rhode Island College) 24-8, Jr. (Dec 7-2).
3rd Place Match
Deuly Espinal (State University Of New York At Cortland) 6-1, RS Jr. over Jake Ashcraft (Ithaca College) 4-2, So. (Dec 6-3).
5th Place Match
Michael DiNardo (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 31-13, Fr. over Dan Wensley (Worcester Polytechnic Institu) 14-8, So. (Fall 5:34).

197 Results
1st Place - Carlos Toribio of Ithaca College
2nd Place - Devon Carrillo of Wesleyan University
3rd Place - Hunter Ayen of Springfield College
4th Place - Khamri Thomas of Johnson & Wales University
5th Place - Nick Bellanza of State University Of New York At Cortland
6th Place - Phil Azzari of U.s. Coast Guard Academy
1st Place Match
Carlos Toribio (Ithaca College) 4-0, Sr. over Devon Carrillo (Wesleyan University (Connecticut)) 21-1, Sr. (SV-1 10-8).
3rd Place Match
Hunter Ayen (Springfield College) 17-5, Jr. over Khamri Thomas (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 28-6, So. (Dec 1-0).
5th Place Match
Nick Bellanza (State University Of New York At Cortland) 4-2, RS Sr. over Phil Azzari (U.s. Coast Guard Academy) 23-14, Sr. (Dec 5-3).

285 Results
1st Place - James Bethel of State University of New York at Oneonta
2nd Place - Jake O`Brien of Ithaca College
3rd Place - John Georges of Rhode Island College
4th Place - Kyle Foster of Roger Williams University
5th Place - Jonah Aurelio of Johnson & Wales University (Rhode Island)
6th Place - Isaiah Bellamy of Wesleyan University (Connecticut)
1st Place Match
James Bethel (State University of New York at Oneonta) 39-2, So. over Jake O`Brien (Ithaca College) 3-1, So. (Dec 6-1).
3rd Place Match
John Georges (Rhode Island College) 31-10, RS Sr. over Kyle Foster (Roger Williams University) 33-4, Sr. (Dec 4-2).
5th Place Match
Jonah Aurelio (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 30-16, RS Jr. over Isaiah Bellamy (Wesleyan University (Connecticut)) 17-8, Jr. (M. For.).



Fiorvanti Earns Weekly Honor
February 8, 2017 Fiorvanti Earns Weekly Honor
Wrestling Moves into Top 20
January 26, 2017 Wrestling Moves into Top 20
Bears Jump into Top 25
November 18, 2016 Bears Jump into Top 25
Wrestling 2016-17 Preview
November 9, 2016 Wrestling 2016-17 Preview